Lotus logo

Hethel Test Pisti

Pisti İzle

Hethel, İngiltere'nin Norfolk kentinde, Wymondham tarihi pazar kasabası yakınlarında ve Norwich şehrinin yaklaşık 10 mil (16 km) güneyinde ve Group Lotus'un evi olan küçük bir köydür.

Sitenin tarımsal kullanımdan dönüştürülmesinin asıl amacı, 1942'de USAAF tarafından ikinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da saldırı başlatmak için kullanılan bir bomba filosu olarak inşa edilen bir havaalanı olmasıydı.

  • Lotus Evora Sports Racer
  • Lotus Evora Sports Racer

Lotus'un Evi Hethel

Colin Chapman Hethel sitesini satın aldı ve 1966'da Lotus imalatçısı eski teknik alanın bulunduğu yerde inşa edilmiş amaca yönelik bir fabrika birimine taşındı. Sitenin çevresindeki eski hangarların bir kısmı başlangıçta eser çalışmaları için kullanılıyordu.

Eski pistler, dünyanın önde gelen şöförlerinden Jim Clark, Jochen Rindt, Stirling Moss, Mario Andretti ve dünyanın önde gelen şoförlerinin kullandığı gelecekteki üretim araçlarını ve formülü ile ünlü bir arabayı denemek için kullanılmak üzere 2,5 km'lik test pistine dönüştürüldü. Graham Hill, Ayrton Senna, Ronnie Peterson, Emerson Fittipaldi, Elio D'Angelis, Johnny Herbert, bu isimlerden birkaçı.

  • Lotus Evora Sports Racer
  • Lotus Evora Sports Racer

Hethel'da iz bırak

Hethel Test Pisti uzunluğu 2,2 mil olup, Kuzey ve Güney olmak üzere 2 ayrı bölgeye bölünebilir. Parkur ve çevredeki rüzgar alanları tarafından işgal edilen toplam arazi, 50 dönümlük Grup Lotus bölgesinin yaklaşık 30 dönümünü kaplamaktadır.

Test pisti FIA şartnamesine uygundur, ancak yalnızca test amaçlı olduğu için resmi olarak FIA tarafından onaylanmamıştır.

21 Haziran 2011'de hem mevcut hem de tarihi Lotus otomobillerinin Nigel Mansell, Jean Alesi, Vitaly Petrov, Bruno Senna, Greg ve Leo Mansell, Johnny Mowlem ve diğerlerinin katıldığı tarihi bir olayla resmi olarak yeniden açıldı. Chapman ailesinin üyeleri, basın mensupları, Lotus satıcıları ve VIP'ler izledi.

Lotus Evora Sports Racer

Test Turuna Genel Bakış