Lotus logo

Yakıt Uygunluğu

ELISE, EXIGE VE EVORA İÇİN TOYOTA GÜÇLENDİRİCİ YAKIT KALMA KOŞULLARI

Lotus Model Production Year E10 Compatible?
Elan 1989 - 1991 No
Esprit (4cyl. carburettor) 1987 - 1989 No
Esprit (4cyl. fuel injection) 1989 - 1999 Yes
Esprit (V8) 1998 - 2004 Yes
Elise (Rover) 1996 - 2004 No
340R 2000 No
Exige (Rover) 2001 - 2002, 2004 No
Elise (Toyota) 2004 onwards Yes
Exige (Toyota) 2004 onwards Yes
Europa 2006 - 2010 No
Evora (Toyota) 2009 onwards Yes

Aşağıda, Evora Kullanıcı el kitabının 101.sayfasından (tüm dillerde) alınmış bir bilgi bulunmaktadır; içerdiği bilgiler, 1ZZ, 1ZR, 2ZZ, 2GRFE standart üretim motorlarını kullanan tüm Lotus araçları için geçerlidir. Motora, motor yönetimine ve yakıt ya da emisyon sistemlerine yetkisiz değişiklikler yapıldığı takdirde bu bilgilerin garanti edilemeyeceğini lütfen unutmayın.

Lotus, Rover K serisi motorda veya buna bağlı yakıt kontrol sistemlerinde Ethanol'ü test etmedi; bu nedenle ROVER güç aktarım organını kullanan Lotus araçları için Ethanol Fuel kullanımı tavsiye edilemez.

Harici İşlemler

Yakıt Gereksinimi

Minimum oktan değeri 95 RON olan, yalnızca premium sınıf UNLEADED yakıt kullanın.

Elise Design Detail Petrol filler cap

Dikkat

Yakıtın daha düşük bir oktan oranına sahip kullanılması yakıtın ciddi şekilde motor hasarına neden olabilecek şekilde çalışmasına (pembeleşme) neden olabilir. Hafif darbeler, kısa sürelerle duyulabilir ve daha düşük bir vites kullanımı tavsiye edilmez. Bununla birlikte, belirlenen yakıt kullanılırken devamlı ağır vuruş duyulursa, Lotus bayisine gecikmeksizin danışılmalıdır.

İyi performans ve emisyon kontrolü için uygun deterjan katkılarını içeren kaliteli yakıtların kullanılması önerilir.

Evora, egzoz gazlarının zararlı içeriğini azaltmak ve emisyon kontrol yönetmeliklerine uymak için egzoz sistemi bir 'üç yönlü' katalitik konvertör ile donatılmıştır.

YALNIZCA KURŞUNSUZ YAKITIN kullanılması şarttır. Katalitik konvertörlerin etkinliği, bir tankofar kurşunlu yakıt veya LRP kadar azaldıktan sonra azalır.

Dikkat

YALNIZCA KURŞUNSUZ YAKITIN kullanılması şarttır. Katalitik konvertörlerin etkinliği, bir tankofar kurşunlu yakıt veya LRP kadar azaldıktan sonra azalır.

Yanlış yakıt kullanımından kaynaklanan yakıt sistemi hasarı ve çalışma sorunları garantiniz kapsamında olmayacaktır.

Aracı itmeyin veya çekmeyin; veya rölantinin üzerinde motor hızlarında kontağı kapatın; veya yakıt deposunu kuru çalıştırın: Bu işlemlerden herhangi biri katalitik konvertöre zarar verebilir.

Ethanol E5 - E10 - Evora'da% 5 veya% 10 etanol (tahıl alkolü) ve kurşunsuz benzin karışımı kullanılabilir, ancak düşük oktan oranı (tipik olarak 93 - 94 RON) performans ve ekonomide hafif düşüşe neden olur. Etanolün kullanılması sonucu sürülebilirlik sorunları yaşanırsa, 95 RON kurşunsuz benzin kullanın. Etanol karışımlarını% 10'dan daha yüksek konsantrasyonda kullanmayın. Metanol - Metanol içeren yakıtları (ahşap alkol) kullanmayın. Bu tip alkollerin kullanılması yakıt sisteminde performansın düşmesine ve kritik parçaların hasar görmesine neden olabilir.

İçeren Yakıtlar MMT - Bazı yakıtlar, oktan arttırıcı bir katkı maddesi olan metilsiklopentadienil manganez tricarbonili (MMT) içerir. Bu tür yakıtlar emisyon kontrol sistemine zarar verebilir ve kullanılmamalıdır.

Diesel - Lotus Elise, Exige ve Evora, dizel yakıtıyla çalışmaz.